8346_885027464945321_4421800994524262085_n   12417999_885027508278650_2378329697337458994_n
Rengim Gökmen “şef”
Yusuf Çelik “viyolonsel”
Berfin Aksu “keman”Program:
J. Haydn Viyolonsel Konçertosu No.2, Re Majör
W.A.Mozart Keman Konçertosu No.4, Re Majör, K.218
W.A.Mozart Senfoni No.41 “Jüpiter”, Do Majör, K.551
Konser Öncesi Söyleşi 19.00 – 19.30
Konser öncesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Ozan Binici, şef Rengim Gökmen, Müzikolog ve Müzik Yazarı Ersin Antep ile solist sanatçılar Berfin Aksu ve Yusuf Çelik, konser programına ilişkin fuaye alanında söyleşi gerçekleştirecekler.

Berfin Aksu
16 Mart 1998 Ankara’da doğan Berfin Aksu,Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’nda (Eğitim burslu) Muhammedjan Turdiev ile çalışmalarını 2012’ye kadar sürdürdü. Aynı yıl burslu olarak kabul edildiği Londra-Yehudi Menuhin Müzik Okulu’nda eğitim görüyor.
Berfin Aksu, “3. Gülden Turalı Keman Yarışması”’nda (2008), “14. Uluslararası Remember Enescu Keman Yarışması”’nda (2009-Romanya) ve “52. Uluslararası Koçianova Keman Yarışması”nda (2010-Çek Cumhuriyeti) birincilik ödüllerinin yanı sıra; “En İyi Türk Bestecisi Yorumcusu Özel Ödülü”, “En İyi Enescu Yorumcusu Ödülü” ve “Constantin Dragoi” özel ödülünü aldı.2007’de Genç Girişim Yönetişim Birliği tarafından “Geleceğin Büyükleri” dalında “Yılın Özel Ödülü” verildi.

2009’da İtalya’da düzenlenen “16. Uluslararası Andrea Postacchini Keman Yarışması”’nda ikincilik ödülünü kazandı ve Donizetti – Andante 2011 “yılın çıkış yapan genç müzisyeni ödülü”ne layık görüldü.

Sanatçı, Moskova – Gnesin müzik okulunda ve Tunus’ta düzenlenen “Genç Yetenekler Müzik Festivali”n de resitaller verdi.

Bulgaristan’da Vanya Milenova’nın, Eklisia Yaz Okulu’nda Cihat Aşkın’ın ve İKSEV’in düzenlediği Keman Ustalık Sınıfı’nda Tuncay Yılmaz ve Tedi Papavrami’nin ustalık sınıflarına katıldı.

Sekiz yaşında orkestra eşliğinde solist olarak konser vermeye başlayan Berfin Aksu, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Tor—Son Tan, Işın Metin, Burak Tüzün, Gürer Aykal, Hakan Şensoy, Sebastian Tewinkel, Aytuğ Ülgen, Hakan Kalkan, Hansjörg Albrecht gibi orkestra şeflerinin batonu altında çaldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, “Prague Philarmonia”-Prag Flarmoni Orkestrası-, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, “Kammerphilarmony Bodensee Orchestra”-Almanya- ve Bursa, Çukurova, İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde konçertolar seslendirdi.

5. Afyonkarahisar Müzik Festivali, 24. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 10. Uluslarası Antalya Piyano Festivali, İstanbul Bestecileri Etkinliği ve Uluslararası Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali’nde Fazıl Say’la birlikte konserler verdi. İş Sanat, Akbank Sanat, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik etkinlikleri, Borusan, Ankara, İstanbul, İzmir, Bolu, Gaziantep, Uşak, Bartın, Mersin, Zonguldak gibi birçok yerde resitaller verdi.

CEV-Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından da desteklenen Berfin Aksu halen eğitimini Yehudi Menuhin School’da Lutsia Ibragimova ile sürdürüyor.

Yusuf Çelik
1991 yılında Mersin’de dogdu. Müzik eğitimine 2001 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ayşe Pelin Coşkun’un öğrencisi olarak başladı. Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası,Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası,Eskisehir Anadolu Senfoni Orkestrası,Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası,İzmir Devlet Senfoni Orkestrası,Karşıyaka Oda Orkestrası ve Cello Sound Bremen ile solo olarak konserler verdi.Türkiye’nin bir çok şehrinde, Bremen ve Hannover’de resitallerde ve festivallerde yer aldı. Mersin I. Ulusal Viyolonsel Yarışmasında birincilik ödülünü ve Ahmed Adnan Saygun Özel ödülünü kazandı. Ankara’da Cumhuriyet gazetesinin düzenlemiş olduğu ‘’Gençlerin Cumhuriyeti’’ adlı program kapsamında ve Kırgız Büyükelçiligi kapsamında resitaller verdi.Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’na katıldı ve daha sonra bu orkestranın viyolonsel gurup sefi oldu.2010 yılında Güher-Süher Pekinel’in,Ondiline Avrasya sirketi ile gerçeklestirdigi’’Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler’’ projesi kapsamında bursiyer oldu ve 2010-2013 yılları arasında Almanya/Bremen’de prof.Alexander Baillie’nin sınıfında lisans egitimi aldı.prof.Tobias Kühne,Prof.Wolfgang Böttcher,Prof.Louis Hopkins,Prof.David Grigorian, veProf. Natalia Gutman ile solo,Guy Ben Zioni,Münif Akalın,GeorgeCaduneli, Leipziger Quartett, Prof.Thomas klug veProf. Marco Thomas ile Oda müzigi,Prof.Viola de Hoog ile barok çello çalışmaları yaptı.2012 yılında İtalya’da ‘’Citta Di Barletta Genç Müzisyenler Yarışması’’nda üçüncülük ödülü aldı.2014 Yılının Eylül ayında Fethiye’de düzenlenen ve Natalia Gutman’ın jüri başkanlığını yaptığı,Benyamin Sönmez ulusal viyolonsel yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı. 2014 Aralık Ayında, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Tarafından verilen “Üstün Başarı Sanat Bursu”nu Kazandı. Egitimine halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Ümit İşgörür’ün sınıfında devam etmekte ve Karşıyaka Oda Orkestrası’nda(KODA) Viyolonsel Grup şefliğini yürütmekte olan Yusuf Çelik, 1846 yapımı Fransız(C.Gand) Enstüruman ile çalısmalarına devam etmektedir.