‘’81.Yaşında Yalçın TURA’’
‘’Yalçın Tura’ya Onur Gecesi‘’
Şef : Rengim GÖKMEN
Solist : Oğuzhan KAVRUK

Program
Yalçın TURA – Toccata
Yalçın TURA – Viyolonsel konçertosu (İstanbul ilk seslendirilişi)
Solist: Oğuzhan Kavruk

-Ara-

Yalçın TURA – 5.Senfoni (Dünya ilk seslendirilişi)

Yalçın Tura

1934 İstanbul doğumlu Yalçın Tura, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümünde sürdürdüğü eğitimi sırasında, Seyfeddin Asal (keman), Hulusi Gürses (solfej), Demirhan Altuğ (armoni) ve Cemal Reşid Rey’in (kompozisyon) öğrencisi olmuştur. 1955’ten itibaren profesyonel besteci olarak film ve sahne müzikleri yazan Tura, 1976 yılında kurulan Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış, Konservatuarın İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanmasının ardından 1988 yılında Müzikoloji Bölümünü kurarak bu bölümün başkanlığını , 1997 yılından, emekli olduğu 2001 yılına kadar da Konservatuarın müdürlüğünü üstlenmiştir. 1959 Sinema Yazarları Film Müziği Ödülü, 1984, 1997 Altın Portakal En İyi Film Müziği Ödülü, 2001 İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü, 2006 Sinema Yazarları Onur Ödülü, 2009 Altın Portakal Onur Ödülü, 2010 İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Tura’nın kazandığı ödüller arasında sayılabilir.
Bestecinin yapıtlarından büyük bir bölümünü film ve TV dizisi müzikleri (Keşanlı Ali Destanı, Dönüş, Umutsuzlar, Bir Yudum Sevgi, Sen de Gitme; Aşk-ı Memnu, Dördüncü Murad, Küçük Ağa, Kuruluş: Osmancık, vd.) oluşturur. Eserleri arasında 6 Senfoni, 2 Opera, 1 Bale, 1 Kantat, değişik çalgılar için 5 konçerto, çeşitli Oda Müziği sayılabilen Yalçın Tura, Türk müziğinin makamsal yapısını canlı ritmik dokuda ve renkli orkestrasyonla işler.

CRR Senfoni Orkestrası

Cemal Reşit Rey İstanbul Senfoni Orkestrası, faaliyetlerine “Opera Orkestrası” olarak 1995 yılında Ü. Hacıbeyov’un “Arşın Mal Alan” Opereti ile başlamıştır.
Türkiye’deki ilk yerel yönetime bağlı olarak çalışan orkestra olan CRR Senfoni, kuruluşundan bu yana farklı program içerikleri ile dikkat çekmiş ve başarılı konserler vermiştir. CRR SenfoniOrkestrası’nı yöneten şefler arasında Sir James Galway, Tadeus Strugala, Yoel Levi, David Gimenez, Orhan Şallıel, Emin Güven Yaşlıçam, Ender Sakpınar, Betin Güneş, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Carlo Palleschi, Ramiz Melik Aslanov, Alexander Rahbari; eşlik ettiği sanatçılar arasında ise Jose Carreras, Eva Lind, İdil Biret, Suna Kan, Ayla Erduran, Cihat Aşkın, Maxim Fedotov, Lady James Galway, Min Lee, Bülent Evcil, Hasan Niyazi Tura, İsmail Aşan, Erol Uras, Mehveş Emeç, Arif Sağ-Erdal Erzincan, Judith Uluğ, Mesut İktu, Aydın Uştuk, Tahir Aydoğdu, Natalia Gutman, Fazıl Say, Zehra Yıldız, Vedat Kosal, Elina Kimanen, Lee Chin Siow, Fahir Atakoğlu, Nilüfer, Zuhal Olcay, Makvala Kashrashvili, Perihan Nayır, Güneş Gürle, Ece İdil, Anjelika Akbar, Marin Gheras, Burçin Büke ve Manolo Sanlucar bulunmaktadır. CRR Senfoni Orkestrası, 1997 yılında “Fahir Atakoğlu Senfonik Konser”, 2000 yılında “İstiklal Marşı” ve 2002 yılında ise Tuluyhan Uğurlu’nun “Türkiye Senfonisi” isimli eserlerini kaydetmiştir. Orkestra, ayrıca CRR Opera ve Korosu ile birlikte, Osmanlı Cihan Devletinin 700. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri çerçevesinde Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı ile bir mehter senfoni konseri vermiş, “75. Yılında Yaşasın Cumhuriyet Etkinlikleri” kapsamında ise Devlet sanatçısı Ayhan Baran’a eşlik ederek, besteci Muammer Sun’un “Cumhuriyet” filminin müziklerini icra etmiştir. Her zaman kaliteli, yenilikçi yaklaşımları ve yorumları ile dikkat çeken CRR Senfoni Orkestrası, 28 Nisan 2001 tarihinde Köln Filarmoni’nin davetlisi olarak, 27 Mart 2003 tarihinde de Budapeşte Bahar Festivali kapsamında Macaristan’da konser veren ilk Türk orkestrası olmanın gururunu taşımaktadır.

Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası 7-8 Eylül 2013 tarihlerinde Güney Kore Devleti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ”İstanbul – Gyengju Kültür Expo 2013”kapsamında Gyeong sangbuk-Do Senfoni Orkestrası ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Oditoryumunda ortak konserler vermiş,7 Kasım 2013 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı davet üzerine Bosna Hersek’teki organ bağışı konusundaki bilinci artırmak amacıyla ülkemizde faaliyet gösteren Memeriol Sağlık Grubu Organ Nakli Merkezi, Saraybosna Kantonu Sağlık Bakanlığı,Saraybosna Üniversitesi Hastanesi, Saraybosna MITA Grubu ve Bosnahersek Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Sayın Bakir İzzatbegoviç tarafından da desteklenen ‘Hayat İçin Senfoni’ başlıklı gala konserini Bosnalı şef Emir Nuhanoviç yönetiminde Saraybosna Tarihi Halk Tiyatrosu’nda gerçekleştirmiştir.

Rengim Gökmen

Müziğe küçük yaşlarda annesi opera sanatçısı Muazzez Gökmen’in denetiminde başlayan sanatçı , piyano ve kompozisyon çalışmalarını Ankara Devlet Konservatuarı’nda Ferhunde Erkin , Nimet Karatekin , İlhan Baran ve Ahmet Adnan Saygun’la tamamladıktan sonra , orkestra şefliği öğrenimi için İtalya’ya Türk hükümeti tarafından gönderildi. Önce Roma Santa Cecilia Konservatuvarı , daha sonra Siena Accademia Chigiana ve Santa Cecilia Yüksek Müzik Akademisi şeflik bölümlerinden Franco Ferrara’nın öğrencisi olarak birincilikle mezun oldu. Bu arada Türkiye’de başlamış olduğu keman ve yaylı çalgılar tekniği üzerine çalışmalarını İtalya’da altı yıl boyunca O. Vicari ile sürdürdü. Avusturya , İngiltere ve Hollanda’da orkestra şefliği üzerine çalışmalar yaptıktan sonra 1980 yılında katıldığı “Gino Marinuzzi” San Remo Uluslararası Şeflik Yarışması’nı kazanarak büyük başarı elde etti. Daha sonra Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkelerinde , ABD’de ve Güney Amerika’da konserler yönetti. 1984-89 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müzik Direktörü , 1992-95 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında Aspendos Opera ve Bale Festivali’ni başlattı. 1988 yılında İtalya hükümeti tarafından “Cavalleria” nişanı ile onurlandırılan sanatçı , 1991 yılında TÜTAV tarafından Türkiye’nin yurtdışındaki tanıtımına katkıları sebebiyle ödüllendirilmiştir. Sanatçı, Kültür Bakanlığı tarafından 1995 yılında “yılın en iyi şefi” 1997 yılında TOBAV tarafından “en başarılı opera şefi” seçilmiştir. Ankara ve İstanbul festivalleri danışma kurulu üyesi Rengim Gökmen , 1991 yılından bu yana sürdürmüş olduğu İzmir Devlet Senfoni Orkestrası müzik direktörlüğü görevi sırasında sayısız konser , kayıt , yurtiçinde ve yurtdışında turneler gerçekleştirmiştir. 1999 yılında Cumhurbaşkanlığı Yüksek Kültür ve Sanat Nişanı ile onurlandırıldı. Prof. Rengim Gökmen, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda sanatçı Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesidir.

Oğuzhan Kavruk

1969’da Nazilli’de doğmuştur. 1980’de Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı’na girmiş ve Prof. Engin Sansa’nın viyolonsel öğrencisi olmuştur.
1989’da mezun olmuş ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde, viyolonsel ve oda müziği üzerine master ve doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Bunun yanı sıra, halen Prof. Rengim Gökmen ile Orkestra Şefliği çalışmalarını sürdürmekte ve profesyonel olarak şeflik yapmaktadır.
Oda müziği ve senfoni konserlerinde solist olarak da çalan Oğuzhan Kavruk halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Baş Çellisti olarak görev yapmakta olup, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın sanat koordinatörü ve Yardımcı Şefidir.