Opera 3 Perde/ 4 Tablo

“İstanbul Prömiyeri”

Reşat Nuri Güntekin’in Aynı adlı Romanından

Libretto: Eflatun Neimetzade – Durmuş Öner

Besteci ve Orkestra Şefi: Çetin Işıközlü

CRR Senfoni Orkestrası ve Korosu

I. PERDE

İzmir’in bağlık bahçelik kasabası Bozyaka’da Saip Paşa’nın bağ evinde mutlu bir gün yaşanmaktadır. Saip Paşa’nın yeğeni genç besteci Kenan’la, Prens Vefik Paşa’nın kızı Cavidan nişanlanmaktadır. Bu şenlikte, genç kızlığın ilk duygularını, yaz gecelerinde Kenan’ın çaldığı melodilerle tatmış olan Lâmia, Kenan’ın Cavidan’la nişanlanmasını kabullenememektedir. Lâmia Kenan’a duygularını açar, ilişkilerini anımsatır, sitemlerini dile getirir. Ancak Kenan kendisiyle bir iç hesaplaşmaya girişmiş, Lâmia’ya yönelik duygularının “aşk”la ilgisi olmadığına karar vermiştir… Lâmia’yı kendinden uzaklaştırır ve ona asla unutamayacağı bir ders verir: Aşk dudaklarda bir oyun olarak kalmalı, dudaktan kalbe inmemelidir.

II. PERDE

Kenan’ı hâlâ sevmeye devam eden Lâmia, Bozyaka’daki dedikodulara dayanamayarak Kütahya’ya, uzaktan akrabası Kemal Bey’in evlerine yerleşmiştir. Kemal Bey duldur; iki kızı, damadı ve torunlarıyla yaşamaktadır. Dedikoduların baskısı, evin damadı Rasih’in sarkıntılıkları, çöpçatan Meryem’in ısrarı sonucunda bunalan Lâmia, Kemal Bey’in evlenme teklifini kabul etmiştir. Düğün günü, davetliler ile birlikte, gelin, damat, ailenin diğer bireyleri birbirinden tamamen değişik duygu ve düşünceler içindeyken eğlence başlar. Lâmia’nın çaresizliğini yalnız, Kemal Bey’in yeğeni Doktor Vedat anlamaktadır. Düğün biter. Konuklar dağılır. Sarhoş ve öfkeli bir halde konağın önüne gelen Damat Rasih, Lamia ve Kemal Bey’e tehditler yağdırmakta, eşi Mahmure, onu susturmaya çalışmaktadır. Rasih, bir süre sonra sızar. Lâmia dışarı çıkar; Bozyaka’yı, Kenan’ı hatırlar, hayallere dalmışken Rasih ayılır, sarkıntılık ederek Lâmia’dan karısı olmasını ister. Lâmia bağırır, konaktakiler gelir. Vadat Rasih’i götürür. Lamia yalnız kalınca Rasih yine gelir. Lâmia’ya zorla sahip olmak ister. Lâmia bu kez, yere düşen silahı alarak Rasih’i vurur.

III. PERDE

İstanbul’da bir akşam vaktidir. Cavidan’la evlenerek İstanbul’a yerleşmiş olan Kenan, Lâmia’yla buluşur. Kenan, Lâmia’yı sevdiğini geç de olsa anladığını, ona olan aşkının yüreğinde daima bir kor gibi yandığını söyler, kendisini bağışlamasını diler. Cavidan da gelir… Kenan Cavidan’a, onu hiçbir zaman sevmediğini, daima Lâmia’yı sevdiğini söyler. Kenan bir kez daha Lâmia’dan özür diler, bundan böyle onu hiç bırakmayacağına söz verir. Evlenmeyi teklif eder. Lâmia Kenan’ı reddeder. Artık Vedat’ı sevdiğini söyler. Hem aralarındaki aşk dudaklarda kalmalıdır; aşkın dudaktan kalbe inmesine izin verilmemelidir. Lâmia dönüp giderken Kenan silahını kalbine doğrultur, ateş eder. Vedat, Lâmia’yı uzaklaştırırken, Cavidan, Kenan’ın üzerine kapanmış ağlamaktadır…

Çetin Işıközlü Proje Sanat Yönetmeni ve şef

Sedat Öztoprak Proje Genel koordinatörü ve Artistik Direktör

Şebnem Ağrıdağ Lamia

Caner Akın Kenan

Nesrin Gönüldağ Cavidan

Bülent Ateşoğlu Rasih

Sedat Öztoprak Kemal Bey

Suat Arıkan Sahip Paşa

Dilan Şaka Mahmure

Bezmi Hazal Ekşi Makbule

Ümran Akpınar Çöpçatan Meryem

Ali Murat Erengül Doktor Vedat

Ali Haydar Taş Prens Vefik Paşa

Çağrı Göktekin Emekli Büyükelçi

Barış Adikti, Melis Kolçak Dansçılar

Şükrü Türen Rejisör

Ayda Öztoprak Dekor-Kostüm

Gökçen Koray Koro şefi

Seval Irmak Koro şef yrd.

Sibel Kasapoğlu Koreograf

Barış Adikti Koreograf yrd.

Defne Arıkan Reji asistanı

Fügen Yiğitgil Paolo Vılla Korepetitörler

Can Haksoy Sahne amiri

Günayım Ayaz Suflör