Hilary Hahn “keman”
Cory Smythe “piyano”

20 yıl önce başlayan profesyonel kariyerine 3 Grammy ödülü sığdıran Hilary Hahn, günümüzün en yaratıcı piyanistlerinden Cory Smythe ile muhteşem bir resital için İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na geliyor!

Hilary Hahn, virtüözitesi, geniş yorumlama yeteneği ve yaratıcı repertuvar seçimleriyle göz kamaştıran bir uluslararası üne sahiptir. 4 yaşında müzik eğitimine başlayan Hilary Hahn, 10 yaşına kadar Klara Berkovich ile çalışmaları sürdürmüş, sonrasında ise Curtis Müzik Enstütüsü’ne seçilmiştir. Burada ünlü Rus kemancı Jascha Borsky ile eğitimine devam etmiştir. 12 yaşında “Dâhi çocuk” olarak müzik dünyasına adım atarak ilk orkestra performansını gerçekleştirmiş, 16 yaşında ise üniversite eğitimini tamamlamıştır. 19 yaşına geldiğinde, geciken mezuniyetini aldıktan sonra Hilary Hahn, artık düzenli olarak uluslararası konser salonlarında başarılı performanslara imza atmaya başlamıştır. Hilary Hahn, 16 yaşında ilk albüm kaydını yapmıştır. Deutsche Grammophon ve Sony Müzik şirketlerinden çıkan 12 albümüne ek olarak 3 DVD ve bir Oscar adayı film müziği ve çocuklar için çıkardığı ödüllü kayıtlarla geniş bir diskografiye sahiptir. Albümleri uluslararası basın tarafından övgüler almış ve büyük bir başarı yakalamıştır. Hahn ilk Grammy ödülünü 2003 yılında Brahms ve Stravinsky‘nin konçertolarını seslendirdiği albümüyle almıştır. Schönberg ve Sibelius’un keman konçertolarını kaydettiği albümü, Billboard’ un Klasik Müzik Listesine 1 numaradan girdi ve 23 hafta listede kaldı. Aynı albüm ona 2009 yılında, “En İyi Orkestralı Solist Yorumu” dalında ikinci Grammy’sini getirmiştir. 2010 yılında Jennifer Higdon’un keman konçertosu ile birlikte Tchaikovski konçertolarını içeren albümü ona Pulitzer Ödülü’nü getirmiştir. 2013 yılında, Hahn 27 eserden oluşan ve yılın zirve yapan uzun soluklu projesi 27 Pieces: the Hilary Hahn Encores, 2015 yılında Grammy kazanmıştır. 2015 İlkbaharında çıkan Mozart ve Vieuxtemps eserleri içeren son albümünü uzun yıllardır beraber çalıştığı Grammy ödüllü şef Paavo Järvi ve Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ile kaydetmiştir.

Cory Smythe klasik müzik ve modern müzik üzerine yoğunlaşmış günümüzün önde gelen genç kuşak piyanistleri arasındadır. Sanatçı solo ve oda müziği performansları ile farkındalık yaratmış, özellikle Yeni Müzik üzerine yaptığı çalışmalar ile Uluslararası Darmstadt Festivali ve Lincoln Center’da düzenlenen Mozart Festival gibi prestijli festivallerde farklı disiplinlerde başarılı performanslara imza atmıştır. Smythe, son dönemde ünlü keman virtüözü Hilary Hahn ile Amerika, Asya ve Avrupa’da pek çok prestijli konser salonu ve festivallerde konserler gerçekleştirmiştir. Washington Post, ikilinin Kennedy Centerda gerçekleşen konserinde Smythe‘in performansını şu şekilde yorumlamıştır; “…Smythe’in tekniği dehşet verici bir ustalıkta. ”İkili, Grammy ödüllü albümü“ In 27 Pieces: the Hilary Hahn “albümü ile büyük beğeni kazanmıştır. Smythe, yeni müzik grubu olan the International Contemporary Ensemble ile pek çok eserin ilk seslendirilişine imza atmıştır.

Program:
W.A. Mozart Keman Sonatı No. 27, Sol Majör, K. 379
J.S. Bach Keman Sonatı No. 3, Do Majör, BWV 1005
A.G.Abril Solo Keman için Altı Partita No.1
A.Copland Keman ve Piyano Sonatı
T.Davidson Dünyanın Mavi Eğrisi