“Music for a While”
Henry Purcell üzerine çeşitlemeler

Christina Pluhar “theorbo , şef”
Céline Scheen “soprano”
Vincenzo Capezzuto “alto”
Gianluigi Trovesi “klarinet”
Doron Sherwin “kornet”
Veronika Skuplik “barok keman”
Eero Palviainen “lavta, barok gitar”
David Mayoral “vurmalı sazlar”
Sergey Saprychev “vurmalı sazlar”
Boris Schmidt “kontrbas”
Francesco Turrisi “piyano, org, klavsen”
Haru Kitamika “org, klavsen”

2000 yılında erken dönem klasik müzik uzmanı Christiana Pluhar tarafından kurulan topluluğun üyeleri , günümüzün en iyi solistlerinden ve özel projelerle biraraya gelen barok müzikten geleneksel müzik dünyasına kadar olağanüstü sese sahip ünlü şarkıcılardan oluşmaktadır. Topluluğun amacı, özellikle 17. Yüzyılın başlarından, neredeyse bilinmeyen repertuvarlara hayat vermek ve onlara kendilerine has yorumlar getirmektir.

Topluluğun temelini enstrümantal doğaçlamalar ve geleneksel müzikten ilham alan farklı vokal yorumlar oluşturmaktadır. Kurulduklarından bu yana geniş bir izleyici kitlesine sahip olan topluluk, eleştirmenler tarafından çok önemli övgüler almıştır. Barok müziğinin önemli ismi, besteci-vitrüöz Girolamo Kapsberger’in bestelerine adanan La Villanella albümü 2001 yılında, Repertoire des disques dergisi tarafından ‘Ayın Öne Çıkanı’ seçilmiş ve ödüllendirilmiştir. Erken dönem barok müziğinin önemli bestecisi Stefona Landi’ye adanan ikinci albümleri Homo fugit velut umra, BBC tarafından ‘Haftanın Albümü’, Amedeus tarafından ‘Ayın albümü’ seçilmiştir. Barok müzik ve geleneksel müzik sanatçıları karşılaştığı La Tarantella albümü France Musique dergisi tarafından ‘Haftanın Albümü‘, Toccata dergisi tarafından ‘ Ayın Albümü’ seçilmiştir. Üçüncü albümleri All’Improvviso ise, BBC Magazine dergisi tarafından ‘Ayın Albümü’ seçilmiştir.

Topluluğun albümleri 2009’dan bu yana Warner Classics etiketiyle çıkmaktadır. Erken dönem Barok müziğin önemli ismi Claudio Monteverdi’nin eserlerini içeren, kontrtenor Philippe Jaroussky ve soprano Nuria Rial’in ses verdiği Teatro D’Amore albümü 2009 Echo Klassik (Almanya) ve the Edison Classic (Hollanda) ödüllerine layık görülmüştür.

2010 yılında vokal topluluk Barbara Furtuna ile Via Crucis, 2011 yılında Monteverdi yorumu olan Vespro della Beate Vergine, 2012 yılında Latin Amerika’nın geleneksel ve Barok müziklerinden oluşan Los Pajaros perdidos, 2013 yılında Portekiz müziği Fado’nun yıldızı Misia ile Medireraneo, 2014 yılında ise ünlü kontrtenor Philippe Jaroussky ile son albümleri olan, Music for a while – Improvisations on Henry Purcell’i çıkarmıştır.

L’Arpeggiata, Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’nun bir çok ülkesinde, festivallerde ve prestijli konser salonlarında performanslar gerçekleştirmektedir. Topluluk ayrıca 2012 yılında, Carnegie Hall’ın ilk Barok yerleşik topluluğu olma özelliğini sahiptir.

Christina Pluhar , müzik hayatına gitar ile başlayıp Haque konservatuarı lute bölümünden mezun olmuştur. The Scuola Civica di Milano’da eğitimini tamamladıktan sonra 1992 yılında Malmo’ da düzenlenen the International Old Music Competition yarışmasında 1. lik ödülünü kazanmıştır. 1992 yılından beri yaşamını Paris’te sürdüren Pluhar, burada solist olarak La Fenice, Concerto Soave, Accordone, Elyma, Les Musiciens du Louvre, Ricercar, Akademia, La Grande Ecurie et la Chambre du Roy, Concerto Köln gibi ünlü gruplarla ve René Jacobs, Ivor Bolton, Alessandro di Marchi yönetimindeki topluluklarla birçok prestijli festivalde sahne almıştır. Repertuvarı, 16. Ve 18. Yüzyıldan; ud, gitarı, archlute, theorbo ve arp enstrumanları için solo eserler içermektedir.

1993 yılında Graz Üniversitesi’nde ustalık sınıfı dersleri vemiştir. 1999 yılında girdiği Royal Konservatuvarı’nda, profesör olarak Barok arp dalında eğitim vermektedir. 1990’ ların sonun kendi kariyerini inşa etmeye başlayan Pluhar 2000 yılında L’Arpeggiata’yı kurmuştur.

Céline Scheen , Londra’daki eğimini başarıyla tamamladıktan sonra Reinhard Goebel, Louis Langrée, Ivor Bolton, René Jacobs, Christophe Rousset, Andrea Marcon gibi ünlü şeflerle önemli festivallerde ve konser salonlarında performanslar gerçekleştirmiştir. Geniş bir opera repertuvarına da sahip Scheen, Le Roi Danse filminin müziklerini seslendirmiştir. 2014 yılında ise Andrea Marcon yönetiminde Danimarka Radyosu Bach’ın St Mathew Passion eserini seslendirmiştir.

Vincenzo Capezzuto, San Carlo Operası, İngiliz Ulusal Balesi, Julio Bocca Arjantin Balesi, Michele Merola MMcompany ve Aterballetto gibi önemli kurumlarda, Mauro Bigonzetti, William Forsythe, Ohad Naharin gibi önemli koreografların eserlerinde baş dansçı olarak dans etmiştir.

Bu zamana dek, dünyada sanatın yayılmasına öncülük ettiği için “Toyp ödülü”, İtalyan dans ve müziğinin yayılmasına öncülük ettiği için,”Leonide Massine award”, ve “Giuliana Penzi 2012” ödülleri verilmiştir. Dans kariyerinin yanı sıra Capezzuto bir şarkıcıdır. Hem dansçı hem de şarkıcı olarak, Salzburg Müzik Festivali’nde The Temptation of the Evil gösterisinde Accordone Ensemble ile konser vermiştir. 2012 yılında, Christina Pluhar tarafından hem şarkıcı hem de dansçı olarak Euroean Baroque Orchestra’ya davet edilen Capezzuto, tüm düynayı dolaşarak, İtalyan geleneksel ve Barok müziği eserlerini seslendirmektedir. 3 yıldır L’Arpeggiata topluluğuna konuk sanatçı olarak davet edilen Capezzuto, topluluğun 2010, 2012 ve 2013 yılında çıkardığı albümlerde yer almıştır. Ayrıca L’Arpeggiata ile dünyanın bir çok yerinde uluslararası festivallerinde sahne almıştır.

Gianluigi Trovesi ,1944 İtalya doğumlu Gianluigi Trovesi günümüz İtalyan cazının önde gelen solistleri arasında gösterilmektedir. Milan, Stockholm ve Brescia konservatuvarlarında klarnet ve saksafon eğitimi vermiştir. Yıllar boyunca kariyerini birçok ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlandırmıştır. 1988 ve 1992 yıllarında İtalya’nın önde gelen caz dergisi ‘Musica Jazz’ tarafından ‘En iyi İtalyan müzisyeni’ seçilmiştir. Trovesi, başta klasik müzi ve caz olmak üzere birçok disiplinde çalmaktadır. Aralarında Anthony Braxton, John Carter, Steve Lacy, Albert Mangelsdorff, Misha Mengelberg, Evan Parker gibi önemli müzisyenlerinde olduğu önemli isimlerle çalışmıştır. 1977 ve 1982 yılları arasında İtalyan cazının en yenilikçi beşlisi Giorgio Gaslini Quintet’te yer almıştır. Kurucusu ve bestecisi olduğu; caz, klasik ve etnik müziği harmanlayarak bir araya getirdiği octet ile Avrupa’nın önemli sahnelerinde konser vermiştir.

Program :
-Ciaccon
– Musick for a while
-Twas within a furlong of Edinborough Town
– La Dia Spagnola
-A Prince of glorious race descended
One charming night
-Ah ! Belinda
-An EVENING HYMN on a ground
-Strike the viol
-When I am laid (Dido’s Lament)
-Wondrous machine!
-Two upon a Ground
-Here the Deities approve
-Man is for woman made
-Curtain Tune on a Ground
-O, let me forever weep (The plaint)
-Hark ! how the songsters of the grove