Filip Jaslar, 1. keman
Michal Sikorski, 2. keman
Pawel Kowaluk, Viyola
Boleslaw Blaszczyk, Viyolonsel

Krosny, Pandomim

“Biz büyük konser salonlarının ağırbaşlı resmiyetlerine, klasik müzisyenlerin sıkıcı hayatlarına, fanatik klasik dinleyicilerin haricinde klasik müzik dinlemekten korkan rock, pop ve rap dinleyicilerine rağmen varız. İlham perimize gülünç ironiler yapıyoruz ve bundan alınmayacağından eminiz.’’

Mozart Group

Eğer bir performansın “neşeli ve komik bir deneyim” olarak nitelendirildiğini görüyorsanız, kuşkusuz bu perfomans sadece “Mozart Group ve Krosny” tarafından gerçekleşiyordur. Bu muhteşem birliktelik ilk kez muhteşem bir proje ile Türkiye’de sevenlerinin karşısına çıkıyor. Sonsuz yaratıcılığın, olağanüstü bir mizah anlayışı ile harmanlandığı bu performansı kaçırmayın. Mozart’ın yarattığı müzikal kabarede eğlence ve kahkahanın kaynağını kelimeler yerine müzik oluşturmaktadır. Varşova ve Lodz’un en prestijli müzik akademilerinden mezun bu dört arkadaş, klasik müziği esprili bir şekilde yorumlamaktadır. Mozart Group’un üyeleri 1995 yılından bu yana birlikte çalışmaktadırlar. Başlangıçta Canal Plus Televizyon için kısa müzikal skeçler hazırlayan Mozart, ilk performansını 1997 senesinde genç Polonyalı kabarecilerin katıldığı “Paka” yarışmasında vermişlerdir. Aynı yıl, “Mozart hala hayatta” şovlarını sunmaya başlayan dörtlü, o günden beri Avrupa, Kanada, ABD ve Asya’da konserler vermiştir. Mozart Quartet ünlü pandomimci Irek Krosny ve 10 Grammy ödüllü Bobby McFerrin ile performanslar gerçekleştirmiştir. Mozart Group uluslararası gala ve konserler de dahil olmak üzere sık sık TV şovlarına konuk olmaktadır. Dörtlü Lidzbark’ta düzenlenen XVIII. Hiciv ve Komedi Festivali ve RYJEK festivallerinde prestijli ödüller almıştır. Temmuz 2010’da Mozart Group, üstün başarıları ve sahnedeki 15. yılları sebebiyle, Polonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Slovakya’da 2011 yılında düzenlenen 31. Avrupa Mizah Festivali Gagy’de “Grand Prix” ödülünü kazanmışlardır. 2013 Mart ayında Fransa St. Etienne’de düzenlenen “Festival des Artes Burlesques” festivalinde Jüri Grand Prix ,İzleyici ve Basın ödülülerinin tümünü kazanmışlardır. 2008 ve 2009 yılında Mozart Group’un iki DVD kaydı büyük bir başarı ile çıkmış ve Polonya ve yurt dışında büyük ilgi görmüştür. “Best of Mozart” ise Şubat 2010’da piyasaya çıkmıştır. Takiben 2011 ve 2012 yılında iki yeni DVD daha piyasaya sürmüşlerdir. 2011 yılı Mozart Group için çok önemli bir sanatsal yılı olmuştur. Yedi ay içinde 150’den fazla kamuya açık ve özel gösteri ile, 24 ülke, 4 kıtayı ziyaret etmişlerdir. Quartet, Bahreyn, Letonya, Türkiye, Meksika, Kosta Rika, ABD, Estonya, Slovakya, Portekiz ve Fransa’da ilk gösterilerini düzenlemişlerdir. 2013 Ocak ayından itibaren Brezilya, Kosta Rika, Almanya, Fransa, Çin, Slovakya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Rusya ve Ukrayna’da gösteriler yapmışlardır.

Kuşkusuz Polonya’nın en ünlü pandomim sanatçısı olan Irek Krosny, özgün ve anlaşılır tarzını uluslararası sahnelerde geniş kitlelere ulaştırmaktadır. Geçmişten ve günümüzden ilham alan sanatçı, absürt ve soyut tarzını süprizlerle renklendirmektedir. Krosny orjinal ve saydam mim tekniği sayesinde her hareketini abartıya kaçmadan ifade etmektedir. Chicago Reader Award jürisi sanatçıyı “ taze, eğlenceli ve dayanılmaz” şeklinde nitelendirmiştir. Bugüne kadar Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da başarılı performanslara imza atan sanatçı, İsviçre Montrö’de gerçekleşen Golden Rose ödülüne layık görülmüştür Sanatçı, Asya’nın en önemli pandomim festivali olan Chunchon Uluslararası Mim Festivaline davet edilmiştir. Güney Kore, Almanya, İsviçre, İspanya, İsveç Çin, Slovakya ve İngiltere’de dünyanın en prestijli mim festivallerinde başarılı performanslara imza atmıştır.

Mozart Group’un İstanbul’da büyük yankılar uyandıran performansların ardından, pandomim sanatçısı Irek Krosny ‘nin katıldığı daha komik, daha eğlenceli bir performans ile karşınızda!