Jaeyoung Kim “1. Keman”
Young-Uk Kim “2. Keman”
Seungwon Lee “Viyola”
Woongwhee Moon “Viyolonsel”

“Bu topluluğun performansı çok sağlam ve dengeli; dört müzisyenin hepsi aynı seviyede yetenekli ve yaptıkları müzik büyüleyici.’’ Ünlü Hagen Quartet’in birinci kemanı Lukas Hagen’ın, Şubat 2014’te Salzburg’da gerçekleşen Uluslararası Mozart Yarışması’nın jüri başkanı olarak Novus String Quartet’i izlediğinde, dört müzisyenin sanatsal yeteneğini tarif etmek için kullandığı sözler bunlardı.

2007’de Kore Ulusal Sanat Üniversitesi’nde kurulan Novus String Quartet; Kore’nin önde gelen oda müziği topluluklarından biridir. 2012’de “Münih ARD Uluslararası Oda Müziği Yarışması”nda ikincilik ödülünü kazandıktan sonra Novus String Quartet Avrupa’da bilinirlik kazanmaya başladı. Şubat 2014’te Lukas Hagen’ın başkanlık ettiği “Mozart String Quartet Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandılar. Kurulduklarından bir sene sonra Osaka’daki Uluslararası Oda Müziği Yarışması’na katıldıkları ilk senede üçüncülük ödülünü aldılar. Aynı ödülü 2009’da Lyon’daki Oda Müziği Yarışması’nda, 2012’de Viyana’daki “Uluslararası Haydn Oda Müziği Yarışması”nda da aldılar. 2010’da Quartet, Auditorium dergisinde çıkan ilk oda müziği topluluğu olarak gelecek vadeden müzisyenler listesinde yer aldı. O zamandan beri Quartet, uluslarası konserler vermektedir ve hem seyirci hem de eleştirmenler tarafından övgülerle karşılanmaktadır. Şu an Münih’te Müzik ve Tiyatro Yüksekokulu’nda, profesörleri Christoph Poppen ve Hariolf Schlichtig eğitiminde okumaktadırlar.

2013’te Novus String Quartet’in uluslararası performansları içinde Haydn Müzik Festivali, Lyon’daki Salle Moliere, Berlin Filarmoni’deki Chamber Music Hall, Schwetzinger Festspiele ve New York’taki Carnegie Hall yer almaktadır. Aynı zamanda Quartet’in “Credomatic Uluslararası Müzik Festivali” kapsamındaki Güney Amerika Turunda, El Salvador, Kosta Rika ve Panama gibi şehirlerdeki konserleri yüksek övgüler almıştır.

Program

F. Schubert Yaylı Dörtlü, No. 12, D 703, “Quartettsatz”
F. Mendelssohn Yaylı Dörtlü, No.6, Op. 80
A. Dvorak Fa Majör Dörtlü, No. 12, Op. 96 “Amerikan”